Doma se zpravidla cítíme všichni bezpečně. Jaká úskalí a nástrahy však na sebe nevědomky chystáme se můžete podívat na čtyř a půl minutovém videu pod textem. Televizor, varná konvice, elektronický rámeček, elektronický budík a další podobné spotřebiče jsou dnes trvale pod napětím a navíc obsahují plastové součástky, které v případě hoření vytvářejí vysoce toxický kouř. Už 3 nádechy takovýchto splodin mohou být smrtelné!
A co tedy můžete udělat pro zvýšení své bezpečnosti?
1. Kupujte spotřebiče prokazatelně certifikované.
2. Nainstalujte si pod strop požární hlásič. Může Vám zachránit život.
3. Kupte si přenosný hasící přístroj a seznamte se s jeho použitím.
4. V případě zakouřeného prostoru si co nejrychleji chraňte dýchací cesty, alespoň překrytíám nosu a úst tričkem, ideálně mokrou látkou a držte se při zemi. Kouř se tlačí k zemi ve směru shora dolů, takže při zemi získáte cenný čas.
5. Naučte se čísla tísňového volání (pro tento případ 150, 112, 155) a způsob nahlašování událostí (KDO volá, CO se stalo a KDE se to stalo - vč. určení města! ulice se ve městech opakují a místo záchranného integrovaného systému na nějž se dovoláte pečuje o více měst najednou!)
6. Při nadýchaní kouře vždy pro jistotu zavolejte záchrannou službu - účinky se mohou projevit až s odstupem času, kdy si zdravotní stav s předchozím nadýcháním kouře nemusíte spojit...